Mostanra sikerült több részre osztani a felsőoktatás diákságát. A hallgatók hivatalos érdekképviselete - a HÖOK mellett – 2006 óta megjelent a Hallgatói Hálózat, aktivizálta magát a Fidelitas (vagy aktivizálták őket) , és – félve a lemaradástól - a Jobbik is gründolt magának egy Magyar Tavasz Mozgalmat. Ők mindannyian borzasztóan aggódnak az oktatási rendszer jövőjéért, és ennek érdekében fel is veszik a kesztyűt bárki ellen, aki a minőségi felsőoktatás ellen támad. Az ellenséget fel is fedezték. Leginkább egymásban.
A pártok ifjúsági mozgalmaik teszik a dolgukat. Ők a pártjuk megrendelésére a kamera elé tolnak egy saját nevelésű egyetemistát, aki aztán jól megmondja a betanított szöveget. Neve alatt ott virít szervezetének neve, szófordulataiban visszaköszön a T. házban már megszokott kommunikációs stratégia. Nem is akarják és nem is vallják magukat függetlennek.
A Magyar Tavasz Mozgalom nevű mozgalom(?) már mást tészta. Az új ifjúsági szervezet(?) első megmozdulása rögtön a Hallgatói Hálózat ellen jött létre, ahol meg is találta a balliberális cselszövőket, akik a függetlenség álcája mögé bújva próbálják diktatúrába taszítani az egyetemi diákságot. Vicces. Vicces ez már csak azért is, mert a mozgalom/ifjúsági szervezet vezetője az a Stummer János, aki korábban az ELTE BTK Hallgatói Önkormányzatának alelnöke volt, jelenleg ugyanezen kar egyik oktatója. Másodállásban pedig a Jobbik önkormányzati képviselője Budapest egyik kerületében. Az ő szájából a független szó tényleg új értelmet nyerhet! Egy élelmes és rosszindulatú ballib újságíró kénye-kedve szerint válogathat majd, hogy Stummer tevékenysége mögött a Jobbik politikáját, a radikális oktatók tiltakozását vagy a hallgatói önkormányzatok cselszövését vélje felfedezni.
Számomra az igazán megdöbbentő a hallgatói érdekképviseletek hozzáállása a HaHa teremfoglalásaihoz. A HÖOK ugyan tévés megnyilvánulásaiban kiállt – még ha nem is túl hevesen – a hálózatosok nyomásgyakorlása mellett, azonban a Facebook közösségi oldalon az eltés hökösök folyamatosan támadják a megmozdulások résztvevőit. Amit a legszomorúbbnak tartok, hogy bírálataikban időről időre felsejlenek a kormányzati propaganda gondolatai. Ezek a „hallgatói érdekképviselők” azokat a hallgatókat támadják (mert a HaHa tagjai többségében egyetemi hallgatók), akik védelmére megválasztották őket.
Országos szinten összeborulás, helyi szinten háború. Ennek a jelenségnek hosszú távon a hallgatók isszák meg a levét, efelől nincs kétség. Jelenleg azon mederben folyik a vita, amelybe a kormány szerette volna terelni. Sikerült megosztani a hallgatóság képviselőit, most pedig beindul a szokásos szalámizás. A sorrenden ugyan változtatni kellett, hiszen a Magyar Nemzet nevű újság hadjárata a hallgatói önkormányzatok vezetői ellen kudarcot vallott, de sebaj. Akkor először a HaHa, majd utána a HÖOK. Így még egyszerűbb is lesz, hiszen a HÖOK csak egy-kétszáz hallgatót takar, míg a HaHa ezreket tudott megmozgatni egy jól sikerült tüntetésen.
Tehát a Facebook-on riposztozó hökösök éppen a tömegbázisuktól készülnek megfosztani magukat. Én is részese (és szervezője) voltam nem egy tandíj-ellenes megmozdulásnak, ahol világosan kiderült, hogy a HÖOK érdekérvényesítő képessége (a mostani kormányzati segítséggel történő felfutás előtt) az elmúlt 15 évben szinte nullára csökkent. 2008-ban a népszavazáson 3 309 616 szavazat érkezett a tandíj ellen. Az azt megelőző diáktüntetések legnagyobbján is maximum 5-6000-en vettek részt az akkor még 350.000 fős egyetemi hallgatóságból, pedig az intézményi hallgatói érdekképviseletek buszokkal és vonatokkal, szervezetten szállították a tüntetőket. Arról már nem is beszélek, hogy semmit nem sikerült elérniük, a FIDESZ népszavazási kezdeményezése söpörte végül el Hiller István terveit.
A hökösöknek szembe kellene nézniük a ténnyel: hallgatók nélkül nem lehet érdekképviseletet csinálni. Az igazság az, hogy a HaHa decemberben többet elért, mint ők 3 év alatt, és a HaHa hozta a tömeget a HÖOK-kal közösen szervezett hallgatói megmozdulásokra, nem pedig a „legitim hallgatói érdekképviselet”. A kormányzat is bennük látja a legfőbb veszélyt, a jobboldali média totális támadást intézett ellenük az elmúlt napokban, hetekben. Tudják ők: ha kihúzzák a bázist az érdekvédelmi szervezetek mögül, akkor utána már a testületekkel is könnyebb lesz elbánni. Kipróbálták ezt már a MÁV-nál, az orvosoknál is.
Sajnos a hallgatói önkormányzatok egyes tagja sem tudják levetkőzni pártkötődéseiket, politikai irányultságukat. Számukra léteznek baloldali, jobboldali, liberális, radikális hallgatók. Ők ezt figyelik. Pedig inkább arra kellene figyelni, hogy (közösen) elérjék a közösen megfogalmazott célokat!